Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

29 Ağustos 2014


Dil Eğitimi


Akademik


Bilgi Bankası


Kurlar

1 USD2.1623 TL
1 EUR2.8502 TL
1 GBP3.5943 TL
1 CAD1.996 TL
1 AUD2.026 TL
1 NZD1.8101 TL

Anket


Site İçi Arama


 

 
 
Bilimevi

Bu Şehirde Bulunan Dil Okulları

 TORONTO

 

Toronto Kanada’nın nüfus bakımından en büyük şehri ve Ontoria eyaletinin başkentidir. Kanada’nın finans merkezi olan Toronto, dünyanın da en önemli finans merkezlerinden biridir. Kozmopolit ve uluslarası bir nüfusa sahip olan Toronto, Kanada doğumlu olmayan yerlilerin nüfusu bakımından dünyanın en çeşitli yabancı nüfusuna sahip olan şehirdir, nüfusun %49’u Kanada doğumlu değildir. 2006 nüfus verilerine gore Toronto nüfusu 200’den fazla etnik kökenden oluşur. 

Toronto düşük suç oranı, temiz çevresi, yüksek yaşam standardı ve yabancılara hoşgörülü davranışlardan dolayı “Economist Intelligence Unit ve “Mercer Quality of Living Survey” tarafından sürekli olarak dünyanın yaşanılacak en iyi şehirlerinden biri olarak seçilmektedir. Bunun yanında Toronto 2006 yılında yapılan bir araştırmada Kanada’nın en pahalı şehirleri arasında birinci sırada yer almıştır.

Toronto’da her zaman yapılabilecek bir şey, gidilecek bir yer vardır. Toronto’daki 4000 restorandan birinde yemek yiyebilir, Yunan mahallesi ve 3 değişik Çin mahallesini içine alan etnik köyleri gezebilirsiniz. Ontario gölü üzerine inşa edilmiş, kültür kompleksi Ontario Palace’i gezebilirsiniz. Toronto, kültürel açıdan müze, galeri, tiyatro vb. konularda Londra ve New York’la boy ölçüşebilecek konumdadır. 

Ünlü CN Tower’ın yanı sıra , 4000 hektarlık doğal parkı , eşsiz gölleri , Toronto Adası ve sadece 2 saat uzaklıktaki Niagara şelalesi gibi pek çok güzellik hemen yanı başınızdadır. 

Nüfus:
2,503,281 (2006)
Toronto’daki başlıca azınlık grupları:

·         Güney Asyalılar %12.0
·         Çinliler %11.4
·         Zenciler % 8.4
·         Filipinliler % 4.1 

Zaman dilimi:
EST ( Doğu Standart Zaman Dilimi) UTC’den (Uluslararası Zaman Dilimi) 5 saat geridedir. Yaz aylarinda EDT zaman dilimi kullanılır, UTC’den 4 saat geridedir.
Türkiye’den 7 saat geridedir. 

İklim:
Toronto’nun iklimi Ontario Gölü sayesinde daha ılımandır ve iklimi Kanada’nın en yumuşak iklimlerindedir. Kış mevsiminde Toronto’da Kanada’nın bir çok şehrinden daha az kar yağar ve kışlar diğer şehirlere nazaran daha ılımlı geçer. Kış mevsiminde gündüz yüksek derece ortalaması donmanın bir kaç derece altındadır. İlginç bir durumdur ki, kış mevsiminde Toronto’da güneşli günler en soğuk günlerdir. Tipik bir kar yağışı genel olarak 10 cm’yi (4 inches) aşmaz. 

Yaz mevsimi yüksek dereceleri tipik olarak 25-30 C (77-86 F) arasındadır fakat yine de 32C (90F) dereceye ve bazende daha fazla yükselmeside beklenebilir. “Sıcak Hava Dalgası” genelde bir kaç günden fazla etkisini göstermez ve çoğu kez yüksek nem oranı ve pus (dumanlı sis)  ile birlikte olur.  

Toronto, diğer Kanada şehirlerinden farklı olarak 4 farkedilebilen mevsim yaşar. 

Ulaşım
Kusursuz toplu taşıma sistemiyle 24 saati dolu dolu yaşayabileceğiniz Toronto’da dilerseniz  şehrin dört bir tarafında bulunan bisiklet yollarıyla ulaşım giderlerinizi sıfırlayabilirsiniz.

TTC (Toronto Transit Commission) 1921 de ilk defa çalışmaya başlayan TTC günümüze kadar gelmiştir.  1954'de ilk yeraltı geçidi, metrolar ortaya çıkmıştır.  Yıllık 372 milyondan fazla insan, 144 ayrı yolda, 66 metroda bu servisleri kullanmaktadır.

Otobüsler:

Toronto 'nun otoban servisi Toronto, Ottawa, London, Windsor, Sudbury ve Niagara çevresine hizmet vermektedir.

Go Transit:
Toronto ve çevresine otobüs ve trenlerle ulaşım mümkündür. Biletleri tren istasyonlarından, otobüs terminallerinden ve bilet ajanslarından alabilirsiniz.

Feribotla Taşımacılık: 
Mevsimlere göre gidiş geliş saatleri değişmektedir.  

Havaalanları
Pearson International Airport                        
Toronto City Centre Airport                         
Buttonville Airport

Gezilecek Yerler:

CN Tower (Dünyanın en uzun kulesi - 553.33 m)
Ontario Gölü
Toronto Zoo
Toronto Eaton Centre (Alışveriş Merkezi)
Harbourfront Centre (Şehir Merkezi)
Rogers Centre (Stadyum)
Toronto Island Park
Casa Loma (Kale) 
High Park 
Yonge-Dundas Square (Meydan)
Kensington Market
Centre Island
Chinatown (Çin mahallesi)
Old City Hall (Tarihi İdare Binası)
New City Hall (Şehir İdare Binası)
Little India (Hint mahallesi)
Ontario Place (Eğlence Merkezi)
Centreville Amusement Park (Eğlence Parkı)
Yorkville

Müzeler:
Bata Shoe Museum (Ayakkabı Müzesi) - George R. Gardiner Museum of Ceramic Art (Seramik Müzesi) - Royal Ontario Museum (Tarih Müzesi) - Bay of Spirits Gallery (El Sanatları Müzesi) - McMichael Canadian Art Collection (Sanat Müzesi) - Art Gallery of Ontario (Sanat Müzesi) - Ontario Science Centre (Bilim Müzesi) - Textile Museum of Canada (Tekstil Müzesi) - Toronto Aerospace Museum (Uzay Müzesi) - Museum of Contemporary Canadian Art (Modern Sanat Müzesi) 

Para Birimi:
Kanada Doları (CAD)
Bir Kanada Doları (“loonie”) ($) = 100 cents
İki Kanada Doları (“toonie”) ($) = 200 cents
Banknot Birimleri $1000, $100, $50, $20, $10, $5
Kuruş Birimleri $2, $1, $0.50, $0.25, $0.10, $0.05, $0.01

Vergiler:  Kanada’da iki çeşit katma değer vergisi mevcuttur: PST (Eyalet Satış Vergisi / Provincial Sales Tax ) ve GST (Hükümet Satış Vergisi / Governmental Sales Tax). Bu vergiler, oranları değişse de fiyatları toplam olarak %15 (%7 + %8) nispetinde etkiler. Ancak kozmetik ürünleri gibi lüks tüketim mallarında bu oran %30’a kadar çıkabilir. Dikkat edilmesi gereken husus etiket fiyatlarının, aksi belirtilmedigi takdirde, vergi tahakkuk edilmemiş fiyatlar olduğudur. Temel gıda maddelerinden bu vergiler alınmaz. Kamu destekli bazı işyerleri de PST’den muaf tutulmaktadır. 

Telefon Kodları:

Eyalet Kodları:
Alberta 403
British Columbia 604 (Vancouver); 250 (BC'nin diğer bölgeleri).
Manitoba 204
New Brunswick 506
Northwest Territories 403/819
Nova Scotia 902
Newfoundland and Labrador 709
Ontario 416 (Toronto bölgesi); 705 (merkez ve kuzeydoğu); 519 (güneybatı yarımadası); 613 (Ottawa bölgesi); 807 (kuzeybatı)
Prince Edward Island 902
Québec 514 (Montréal bölgesi); 819 (kuzey); 418 (doğu)
Saskatchewan 306
Yukon 867
 

Türkiye'ye Telefon Nasıl Açılır?: + 90 + alankodu + telefon numarası 
Acil Servis:
911’den size uygun acil servis birimini isteyin: yangın, polis, ambulans gibi.  

Bilinmeyen Numaralar icin:Telefon bilgileri için Kanada’nın ulusal numarası 555-1212’dir. Başka bir eyaletten bir numara öğrenmek istiyorsanız, bölge kodunu ve 555-1212’yi tuşlayınız. Birçok şehirde yerel bilgi  almak için 411’i arayabilirsiniz. Operatör numarası 0’dır. 

Bankalar:Pazartesi - Perşembe 10:00 ve 15:00 arası, ve Cuma günleri de 16:00’ya kadar açıktır; aslında daha uzun çalışma saatlerine ve Cumartesi sabahlarıda açık olmaya yönelik bir eğilim vardır. Fakat yine de hafta içi bu saatlerde dahi bazı bankalar açık olmayabilir. Önemli bankalar şunlardır: Canadian Western Bank / CRIBS / Citizens Bank of Canada / Laurentian Bank of Canada / National Bank of Canada / Royal Bank of Canada / The Bank of Canada / The Bank of Montreal / Toronto Dominion Bank / Canadian Western Bank. 

Kredi Kartları: Bir çok kredi kartı kabul edilmektedir fakat kredi kartınızı kullanmadan önce kullanılacak yerin kredi kartınızı kabul edip etmediğini kontrol etmeniz tavsiye olunur. Otomatik para çekme makinaları Toronto şehrinin bir çok yerinde bulunmaktadır ve 24 saat kullanılabilir. 

Elektrik:Prizler ve voltaj (110 volt) Amerika ile aynıdır. Küçük ev aletleri (saç kurutma makinası, ütü, traş makinası, vb.) Kanada’da kullanılabilir. Başka ülkeden olanların elektrikli aletlerini kullanabilmeleri için adaptöre ihtiyacı vardır. Elektrik frekansı Kanada’da 60 Hz’dır. 

Sigara Yasaları:Sigara içmek devlet dailerinde, otobüslerde, alışveriş merkezlerinde ve birçok restorantlarda, meyhanelerde, gece kuluplerinde, gazinolarda yasaktır. Bir çok restoranlar ve eylence yerleri sigara içenler icin özel bölmelere sahiptir. 

Tatiller: Genel olarak bayram tatillerinde bankalar ve bazı işyerleri bu bayramlar dolayısı ile kapatılmaktadır. Turistlerin yoğun olduğu bölgelerde bazı mağazalar her zaman oldugu gibi açıktır. 

Tatil Günleri2009
New Year's Day1 Ocak
Good Friday25 Mart
Easter Monday28 Mart
Victoria Day24 Mayıs
Canada Day1 Temmuz
Civic Holiday3 Ağustos
Labour Day7 Eylül
Thanksgiving Day12 Ekim
Remembrance Day11 Kasım
Christmas Day25 Aralık
Boxing Day26 Aralık
Ana Sayfa | Hakkımızda | Site Haritası | SiteMap | İş Başvurusu | Bize Ulaşın | SSS | Arşiv | Online Danışmanlık
E-bülten | Basında Bilimevi | Arkadışınıza Önerin | Şehir Rehberi
Yurtdışı Eğitim: Dil Okulları | Sertifika | Üniversite | Master | Doktora | İndirimler | Yaz Okulları | Mesleki Dil Eğitimi
Yurtdışı Akademik : Üniversite Öncesi Eğitim | Üniversite Eğitimi | Lisansüstü Eğitim
Yurtdışı Sınavlar : TOEFL | IELTS | GMAT | GRE | SAT
Online Seviye Tespit / Seviye Belirleme Sınavları
Amerika Dil www.amerikadil.com
İngiltere Dil www.ingilteredil.com

Bilimevi RSS Bilimevi Mobil Sürüm Bilimevi'ni Facebook sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Twitter üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Friendfeed üzerinden takip etmek için tıklayınız. Google+
Produced By Bilimevi IT Team

Bu sitenin içeriğinin kopyalanması açık olarak yasaktır.
© Copyright Bilimevi 2003-2014. Tüm Hakları Saklıdır. All Rights Reserved.


Bu sayfa 0.1022 saniyede gösterime hazirlanmistir!

 

Bilgi İstek Formu


Yaz Okulu

Flash Player Kurmanız Gereklidir Lütfen Flash Player
 Buraya Tıklayarak Yükleyiniz.

Dil Okulu


Sosyal Medya

Bilimevi'ni Facebook sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Twitter üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi\ni Friendfeed üzerinden takip etmek için tıklayınız.