Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

21 Ağustos 2014


Dil Eğitimi


Akademik


Bilgi Bankası


Kurlar

1 USD2.1719 TL
1 EUR2.8865 TL
1 GBP3.6214 TL
1 CAD1.986 TL
1 AUD2.0229 TL
1 NZD1.8218 TL

Anket


Site İçi Arama


 

 
 
Bilimevi

Bu Şehirde Bulunan Dil Okulları

CHICAGO - ILLINOIS

 

Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehirlerden biri olan Chicago, 2.9 milyonlu nüfusu ile Amerika kıtasının en büyük 3. şehri,  Illinois eyaletinin ve Orta Batı’nın en büyük şehridir. Zengin tarihi ve mimarisi ile tanınmış bir dünya şehirdir. Şehir 1833 yılında Chicago nehrinin Michigan gölüne aktığı bölgede kurulmuştur. Çok kısa sürede büyüme kaydeden şehir, 1871 yılındaki meydana gelen ve tarihe Büyük Chicago Yangını olarak geçen felakette tamamen yanmıştır. Bu büyük felaketten sonra şehir hızlı bir yapılan sürecine girmiştir. Bu yeni yapılanma süreci sonucu oluşan birbirine paralel ve birbirini dik kesen caddeleri ile Chicago, New York ve Los Angeles gibi diğer büyük şehirlere göre daha düzenli ve sakin bir havaya bürünmüştür. Şehir merkezini yürüyerek gezebilir ve gezerken asla kaybolacağınız endişesine kapılmayacağınız bir yerdir.

 

Windy City (Rüzgarlı Şehir) olarak bilinen Chicago ayrıca birçok ilkleri bünyesinde barındırmaktadır. 110 katı ile Amerika’nın en yüksek binası Sears Kulesi ve bundan başka AON binası ve Hancock Kulesi ilk çelik gövdeli yapılardır. Merchandise Mart ise dünyanın en büyük ticaret binasıdır. Chicago aynı zamanda Jazz’ın doğum yeri olarak tanınır ve birçok müzikseveri buradaki Jazz ve Blues barlarında misafir etmektedir.

 

Bütün büyük şehirler gibi kozmopolit bir yapıya sahip olan Chicago, dünyanın çeşitli mutfaklarını sunan restoranları, barları, gece kulüpleri, ünlü oyunları ve müzikalleri misafir eden tiyatroları, sinemaları, çeşitli mevsimsel aktiviteleri ile her zevke uygun eğlence imkanına sahiptir. Chicago’nun kozmopolit yapısı içerisinde bulunan Polonyalılar, Yunanlılar ve İtalyanlar en büyük etnik grubu oluşturmaktadır ve bunun yanında Afrikalı, Asyalı, Hispanik ve Yerli Amerikalılar da bu şehirde barınmaktadır.

 

Yüz Ölçümü: 606.2 kilometrekare’dir.

 

Nüfus: 2.9 milyon’dur.

 

Zaman Dilimi: Central Standart Time - Merkez Standart Zaman Dilimi’ndedir. Mart ile Kasım ayları arasında ise Central Daylight Time - Merkez Günışığı Zamanı Dilimi’ne geçilir. Yani Mart ayının ikinci Pazar günü saat 02.00’de saatler bir saat ileri alınarak yaz saati uygulamasına geçilirken, Kasım ayının ilk Pazar günü saat 02.00’de saatler bir saat geriye alınarak yaz saati uygulaması son bulur. Türkiye’den 8 saat geridedir.

 

Voltaj Düzeyi

110 volt’tur. Prizleri ikili olmasına rağmen yassı uçludur. Yanınızda elektrikli bir alet götürecekseniz adaptöre ihtiyacınız olacaktır.

 

İklim: Chicago dört mevsimi yaşamaktadır. Yılın en sıcak ayı Temmuz ayıdır ve en yüksek sıcaklık 29°C ve düşük sıcaklık 18°C’ dir. Yılın en soğuk ayı ise Ocak ayıdır ve en düşük sıcaklık -8°C ve en yüksek sıcaklık ise 0°C’ dir.

 

Ulaşım: Chicago ABD'de toplu taşımanın en yaygın ve düzenli olduğu şehirlerin başında gelir. CTA denilen ulaşım sistemi metro ve otobüs sistemi ile Chicago'nun her yerine ulaşım sağlamaktadır. Hafta içi her gün sabah 08.00’dan akşam 23.00’a kadar CTA/RTA (Chicago Transit/Regional Transit Authority) tarafından işletilen otobüs, metro ve trenleri ulaşım için kullanabilirsiniz. Bu araçların uğradıkları istasyonların bilgisini CTA tren istasyonlarından edinebilirsiniz. CTA ücreti $1.50’dir. Ulaşımın yoğun olduğu saatler, sabah saat 06.10 -10.00 arası ve akşam 15.00 -19.00 saatleri arasıdır. $1.50’ye alacağınız bileti iki saat içinde ya da üç araca kadar kullanabilirsiniz. 

 

 

Gezilecek Yerler:

 

Grant Park: Ortasında Buckingham Çeşmesi’nin yer aldığı park, yıl içerisinde çeşitli konserlere, festivallere ve açık hava sinemalarına ev sahipliği yapmaktadır. Buckhingam Çeşmesi, Michigan Gölü'nü ve etrafındaki dört at ise Michigan Gölü'nü çevreleyen 4 eyaleti temsil eder. En ünlü festival 4 Temmuz haftasında değişik mutfaklardan lezzetlerin sunulduğu ve bir hafta süren Taste of Chicago festivalidir. Gölün hemen yanından geçen Lake Shore Drive'in yanında Monroe ve Washington caddeleri arasında kalan yeşillik bölgede yaz boyu Blues festivali, Jazz Festivali ve Venedik Gecesi gibi aktiviteleri bulmak mümkündür.

 

Grant Park'ın şehre bakan tarafında Printer's Row denilen bölgede mimari eserler, jazz ve blues kulüpleri, mağazalar, restoranlar ve sanat galeri bulunmaktadır. Art Institute of Chicago, The Auditorium Theatre ve The Spertus Museum of Judaica Güney Michigan Avenue'nun Grant Park hizasında sıralanmışlardır.

 

Hancock Tower: 94. katındaki gözlemevinden hem Michigan Gölü'nün hem de şehrin tadını çıkarıp 95. katında ise yemek yiyebileceğiniz ünlü Signature Room restoranı vardır. Gözlemevi giriş ücreti 9.50 dolardır. 09.00 -23.00 saatleri arasında açıktır.

 

Lincoln Park: Amerika'nın en yoğun yerleşim nüfusunun olduğu bölgedir. Chicago Cubs takımının sahası olan ve çevresindeki spor barları ile ünlü Wrigleyville, dünyanın en büyük ücretsiz hayvanat bahçesi Lincoln Park Zoo ve DePaul Üniversitesi de bu bölgede bulunmaktadır.

 

Türkiye’nin Chicago Konsolosluğu:

 

Sorumlu Olduğu Eyaletler: Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, North Dakota, Ohio, South Dakota, Wisconsin.

 

Kişisel Başvuru Saatleri: 09.00 - 12.00 Pazartesi -  Perşembe

Telefonla Başvuru Saatleri: 09.00 - 16.30 Pazartesi  - Cuma

Günlük Çalışma Saatleri: 09.00 - 16.30 Pazartesi - Cuma

 

Adres: Turkish Consulate General, 360 North Michigan Avenue, Suite 1405, Chicago, IL 60601-3858, USA

Telefon: +312-263-0644

Faks: +312-263-1449

 

Önemli Telefonlar

Türkiye’ye Nasıl Telefon Edilir? 01190 + alan kodu + telefon numarası

Chicago’ya Nasıl Telefon Edilir? 001 + 312 + telefon numarası

Polis / İtfaiye / Ambulans: 911

Telefon Kodu: Amerika 1, Chicago 312

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Site Haritası | SiteMap | İş Başvurusu | Bize Ulaşın | SSS | Arşiv | Online Danışmanlık
E-bülten | Basında Bilimevi | Arkadışınıza Önerin | Şehir Rehberi
Yurtdışı Eğitim: Dil Okulları | Sertifika | Üniversite | Master | Doktora | İndirimler | Yaz Okulları | Mesleki Dil Eğitimi
Yurtdışı Akademik : Üniversite Öncesi Eğitim | Üniversite Eğitimi | Lisansüstü Eğitim
Yurtdışı Sınavlar : TOEFL | IELTS | GMAT | GRE | SAT
Online Seviye Tespit / Seviye Belirleme Sınavları
Amerika Dil www.amerikadil.com
İngiltere Dil www.ingilteredil.com

Bilimevi RSS Bilimevi Mobil Sürüm Bilimevi'ni Facebook sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Twitter üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Friendfeed üzerinden takip etmek için tıklayınız. Google+
Produced By Bilimevi IT Team

Bu sitenin içeriğinin kopyalanması açık olarak yasaktır.
© Copyright Bilimevi 2003-2014. Tüm Hakları Saklıdır. All Rights Reserved.


Bu sayfa 0.1202 saniyede gösterime hazirlanmistir!

 

Bilgi İstek Formu


Yaz Okulu

Flash Player Kurmanız Gereklidir Lütfen Flash Player
 Buraya Tıklayarak Yükleyiniz.

Dil Okulu


Sosyal Medya

Bilimevi'ni Facebook sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Twitter üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi\ni Friendfeed üzerinden takip etmek için tıklayınız.