Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

28 Ağustos 2014


Dil Eğitimi


Akademik


Bilgi Bankası


Kurlar

1 USD2.162 TL
1 EUR2.8499 TL
1 GBP3.5902 TL
1 CAD1.9863 TL
1 AUD2.0237 TL
1 NZD1.8096 TL

Anket


Site İçi Arama


 

 
 
Bilimevi

Bu Şehirde Bulunan Dil Okulları

                                                     Barcelona - İspanya


Eşsiz kültürel yapısıyla tam bir Avrupa şehri olan, İber Yarımada’sında bulunan İspanya’nın ikinci büyük kenti Barcelona, Katalonya özerk bölgesinin de başkentidir. İlginçtir ki Barcelona’nın geçmişi İspanya’dan daha eskidir. Şehir 9. yy’da Katalan bir asilzade aile tarafından kurulmuştur. Barcelona, Akdeniz kıyısında bulunması sebebiyle 4,5 km uzunluğunda muhteşem kumsallara sahiptir. Bu özelliğiyle ve ılıman ikliminin etkisiyle her yıl çok fazla turistin ilgi odağı olmaktadır. Barcelona finans, sanayi, medya, eğlence,  sanat ve uluslar arası ticareti nedeniyle çok büyük ve gelişmiş bir şehirdir. Ayrıca bugün zengin bir kültür mirasına sahip olması dolayısıyla da önemli bir turizm merkezidir.  1780’lerde Avrupa’da sanayileşmenin başlamasıyla, Barcelona özellikle tekstil üretiminde önemli bir merkez haline gelmiştir ve o zamanlardan beri imalat tarihinde büyük bir rol oynamıştır.

Bölgenin önde gelen sanayileri; tekstil, kimya, ilaç, elektronik aletler, lojistik,  telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri hizmetleridir. Barcelona, önemli kongre salonlarını  bulundurmasıyla uluslar arası kongrelere ev sahipliği yapmaktadır. Bu durumda, şehrin her yıl hızla  artan otel kapasitesini günümüzdeki haline gelmesine yol açmıştır.

Mimarisi, tarihi, sanatsal faaliyetleri ve eğlence hayatıyla unutulmaz bir kent olan Barcelona birçok ünlü sanatçıya ev sahipliği yapmıştır. Dünyaca tanınan Picasso bu şehirde yaşamıştır. Mavi Dönemim dediği eserlerini Barcelona’da yaşadığı yıllarda yaratmıştır ve bu eserlerini içeren müze yine Barcelona’da bulunmaktadır. Museo Picasso, 1981 yılında eşinin de Picasso’nun yaptığı seramik çalışmalarını bağışlamasıyla bugünkü halini almıştır.  Picasso’nun yanı sıra Miro, Dali ve Gaudi gibi sanatçıların yıllarca burada yaşamış olması ve yaratıcılıklarını burada ortaya koymaları sonucunda, ortaya böyle bir sanat merkezi çıkmıştır.  

Bu kente damgasını vuran yerlerden biri de Akdeniz’in en hareketli limanı olan Barselona Limanı’dır. Bu limana yılda 700.000’den fazla geminin uğradığı bilinmektedir.

Barcelona’dan bahsedip boğa güreşlerinden bahsetmemek olmaz; kent merkezinde yer alan arena turistler için ilgi çekici bir yerdir.

Nüfusu: 1.675.000 (2008)

Elektrik Voltajı: 230 Volt’tur. Barcelona’da prizler ve fişler Türkiye ile aynıdır.

Saat Farkı: Barcelona, Türkiye’den 1 saat geridedir.

Para birimi: Barcelona’nın para birimi Euro’dur.

İklimi: Ilıman bir iklimi olan şehirde yazlar kuru ve sıcak, kışlar hafif nemli ve soğuk geçmektedir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehir, ülkenin doğu kıyısında yer alır ve Atlantik’ten gelen rüzgarlar bölgeye düşük nem ile ulaştığı için bazı aylar hiç yağışsız, bazı aylar ise kesintisiz devam eden yağmurlarla geçer. Bölge ilkimi dünyanın en dengesiz iklimlerinden biridir. Şehre en çok yağış kış aylarında ve yaz aylarında düşer. En kuru mevsimler ise ilkbahar ve sonbahar dönemleridir. Kışın sıcaklıklar en düşük 6-7 derecedir; yazın ise sıcaklıklar en fazla 32  dereceyi bulmaktadır.

Giyim: Barcelona sene içerisinde, Akdeniz iklimi olan ılıman iklimi yaşaması dolayısıyla havalar genel olarak fazla üşütmeyecektir. Dolayısıyla da bilhassa yaz ayları mümkün olabildiğince ince giysileri tercih etmelisiniz. Hatta Barcelona’nın muhteşem kumsallarından ve denizinden faydalanmak istiyorsanız yanınızda mutlaka deniz kıyafetleri bulundurmalısınız. Kışın ise hırka, ince mont yani mevsimlik giysiler yeterli olacaktır.

Yemek: Yemek konusunda Akdeniz mutfağına yakın olan Türkler zorluk çekmeyecektir.  Çünkü İspanyol’lar çoğunlukla hafif ve lezzetli zeytinyağlı yemekleri tercih ederler. Günde iki defa kahvaltı yapan İspanyollar akşam yemeklerini 23:00 civarında yerler. İspanya mutfağının en meşhur yiyecekleri:

Tapas; zeytinyağı, peynir, jambon, sebze gibi sıcak ve soğuk mezelerden oluşan aperatif yiyeceklere verilen addır.

Paella: Tavuk, pirinç, safran, kalamar, midye gibi birçok deniz ürününün çeşitli karışımlarından elde edilen bir yemek çeşididir.

Rioja; İspanya’nın en meşhur kırmızı şarabıdır.

Zarzuela; balık, midye ve karidesten oluşan bir yemektir.

Alışveriş: Eğer alışveriş yapmayı seviyorum diyorsanız kesinlikle Barcelona doğru bir yerdir. Şehir, 35.000 civarında her alternatifi bulabileceğiniz mağazasıyla sizlere aradığınızı kolaylıkla bulma imkanı sunar. Barcelona aynı zamanda moda bilincinin çok gelişmiş olduğu bir şehirdir bu nedenle birçok yüksek kalitedeki mücevher, giyim, giysi, ayakkabı gibi İspanyol tasarım mağazalarını burada bulabilirsiniz.

Barcelona’nın merkezindeki en gözde alışveriş alanları; Passeig de Gracia, Cadde de la Portaferrissa, Carrer de la Boqueria, Cadde d’Arago, Carrer del Arama, Carrer de Ferran’dır.

Ulaşım: Barcelona içerisinde toplu taşımada; metro, otobüs ve taksi alternatifleri bulunmaktadır. Metro, hızlı ve ucuz bir toplu taşıma alternatifidir. Barcelona’da 5 farklı metro hattı bulunmaktadır. Otobüslerin ise çok geniş bir ulaşım ağı vardır. Sabah 6:00’dan 23:00’e kadar servis bulunabilir. Bu saatlerden sonra da sabah 5:00’e kadar gece otobüsleri devreye girmektedir.

Toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz bilet tipleri:

Barcelona Card; Barcelona’da şehir ulaşımında kullanacağınız ve aynı zamanda Barcelona Turizm Derneği tarafından bazı müzelere, konserlere, tiyatrolara ücretsiz katılım ve indirim hakkı verilir.

T-10 kartı; 1 gün boyunca aynı kişi tarafından kullanılan, 6,65 Euro ücretindeki bir karttır.

T-50/30 kartı; 30 gün içinde aynı kişi tarafından, 50 defa yolculuk yapmanız durumunda  kullanabileceğiniz 106 Euro ücretindeki farklı bir alternatiftir.

T-Ay; bir ay boyunca kullanabileceğiniz maliyeti 42,75 Euro olan karttır.

T-Aile; birden fazla kişi tarafından 1 ay boyunca yolculuk yapmanızı sağlar.

T-DIA; 1 günlük sınırsız kullanım 5 Euro’dur, 2 günlük kullanım ise 9,20 Euro’dur.

Ayrıca Barcelona’da bisiklet kullanımı da oldukça yaygındır. Barcelona, trafik kurallarına çok önem vermektedir hatta okullarda ‘The Guardia Urbana’ adı altında aktivite programı olan trafikte güven dersleri verilmektedir.


Gezilecek Yerler

Sagrada Familia: Mimar Antonio Gaudi tarafından tasarlanmış bir dev kilise/tapınaktır.

L’Aquarium de Barcelona: Barcelona’nın en popüler yerlerinden olan çok büyük bir akvaryumdur.

Poble Espanyol de Montjuic: El sanatları içeren dükkanlar, atölye çalışmaları, geleneksel İspanyol ürünlerini görebileceğiniz çok büyük bir alandır.

Barcelona FC Museum: İspanya’ya ait kupaları, resimleri, heykelleri görmek istiyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Barcelona Zoo: İçerisinde restaurantları, piknik alanlarını bulunduran çok geniş bir alana yerleştirilmiş bir hayvanat bahçesidir.

Picasso Museum: Picasso’ya ait çok ünlü bir resim galerisidir. Pazartesi günleri hariç,  diğer günler 10:00 ile 20:00 arasında açıktır.

Miro Museum: Miro’ya ait mükemmel koleksiyonların bulunduğu resim galerisidir.

Önemli Numaralar

Acil Yardım: 112

Ambulans: 061

Diş acil yardım: 93 415 9922

Polis: 092

İtfaiye: 080

Şehir danışma: 010

Resmi Tatil Günleri

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: King’s Günü

2 Nisan: Good Friday

1 Mayıs: İşçi Günü

24 Temmuz: Saint John’s Günü

1 Kasım: All Saint’s Günü

25 Aralık: Christmas Günü

12 Ekim: Hispanic Günü

11 Eylül: Catalunya’s National Günü

 

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Site Haritası | SiteMap | İş Başvurusu | Bize Ulaşın | SSS | Arşiv | Online Danışmanlık
E-bülten | Basında Bilimevi | Arkadışınıza Önerin | Şehir Rehberi
Yurtdışı Eğitim: Dil Okulları | Sertifika | Üniversite | Master | Doktora | İndirimler | Yaz Okulları | Mesleki Dil Eğitimi
Yurtdışı Akademik : Üniversite Öncesi Eğitim | Üniversite Eğitimi | Lisansüstü Eğitim
Yurtdışı Sınavlar : TOEFL | IELTS | GMAT | GRE | SAT
Online Seviye Tespit / Seviye Belirleme Sınavları
Amerika Dil www.amerikadil.com
İngiltere Dil www.ingilteredil.com

Bilimevi RSS Bilimevi Mobil Sürüm Bilimevi'ni Facebook sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Twitter üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Friendfeed üzerinden takip etmek için tıklayınız. Google+
Produced By Bilimevi IT Team

Bu sitenin içeriğinin kopyalanması açık olarak yasaktır.
© Copyright Bilimevi 2003-2014. Tüm Hakları Saklıdır. All Rights Reserved.


Bu sayfa 0.1223 saniyede gösterime hazirlanmistir!

 

Bilgi İstek Formu


Yaz Okulu

Flash Player Kurmanız Gereklidir Lütfen Flash Player
 Buraya Tıklayarak Yükleyiniz.

Dil Okulu


Sosyal Medya

Bilimevi'ni Facebook sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Twitter üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi\ni Friendfeed üzerinden takip etmek için tıklayınız.