Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

02 Eylül 2014


Dil Eğitimi


Akademik


Bilgi Bankası


Kurlar

1 USD2.1712 TL
1 EUR2.8486 TL
1 GBP3.5973 TL
1 CAD1.9931 TL
1 AUD2.0217 TL
1 NZD1.8069 TL

Anket


Site İçi Arama


 

 
 
Bilimevi

Bu Şehirde Bulunan Dil Okulları

FLORANSA

Floransa, Adriatic ve Tyrrhenian Denizleri arasında konumlanan İtalya Yarımadası’nın kuzeyinde yer alır. Toskana Bölgesinin başkenti olan şehir, Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Floransa, antik döneme dayanan tarihi yapısı, kültürü ve mimari dokusu ile ülkenin en gözde turizm merkezlerinden biridir. Rönesansın doğduğu yer olarak kabul edilen Floransa’da, bu akımın temsilcileri olan Leonardo Da Vinci, Michelangelo ve Dante gibi birçok ünlü sanatçı yetişmiştir.   

Nüfusu: 1,500,000
Yüz Ölçümü: 102,41 km
2

Voltaj Düzeyi: 220 Volt’tur. Şehirde, Türkiye’den farklı olarak iki ya da üç girişli prizler kullanılmaktadır. Elektrikli aletlerinizi çalıştırmak için adaptöre ihtiyacınız olacaktır.

Zaman Dilimi: Central Time Zone’da (Merkez Avrupa Saati Bölgesi) bulunan Floransa, Türkiye’den 1 saat geridir.

Para Birimi: Para birimi Euro’dur. Piyasada bulunan madeni paralar, 1 Cent, 2 Cent, 5 Cent, 10 Cent, 20 Cent, 50 Cent, 1 Euro, 2 Euro; banknotlar ise, 5 Euro, 10 Euro, 20 Euro, 50 Euro, 100 Euro, 200 Euro ve 500 Euro’dur.

İklim: Floransa, Akdeniz İklim Kuşağı’nda yer alır. Şehirde yazlar sıcak ve nemli geçer ve bu mevsimde yağmur nadiren görülür. Tipik Akdeniz iklimi etkilerinin kış aylarında da gözlendiği Floransa’da, bu aylar nispeten soğuk ve yağışlı geçer. Şehirde ortalama en düşük sıcaklık Ocak – Şubat aylarında 2 °C iken, ortalama en yüksek sıcaklık Temmuz – Ağustos ayları arasında 31 °C’lere ulaşmaktadır. Genel olarak güneşli günlerin yaşandığı Floransa, en fazla yağışı sonbaharda alır.

Giyim: Ilıman iklimin hakim olduğu Floransa’da genel olarak mevsimlik kıyafetler tercih edilebilir. Kış ve bahar aylarına göre daha sıcak geçen yaz mevsiminde açık renkli ince giysiler giyilebilir. Bununla birlikte yanınızda güneşin zararlı etkilerinden korunmak için, şapka, güneş gözlüğü ve koruyucu krem bulundurmanızda fayda var. Sıcaklığın belirli oranlarda düştüğü kış aylarında ise, yünlü ve pamuklu kalın giysiler, bot ve yağmurdan korunmak için şemsiye öncelikli olarak kullanılabilir.

Ulaşım: Floransa şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer alan Amerigo Vespucci Havaalanından uluslararası uçuşlar yapılmamaktadır. Bundan dolayı ülke dışından şehre ulaşım, genellikle Floransa’ya en yakın olan Pisa’daki Galileo Gelilei Havaalanı’ndan sağlanır. Bu havaalanından Floransa’ya kısa sürede varabileceğiniz, tren bağlantısı ve otobüs hattı mevcuttur. Şehir merkezinde, Floransa’nın ana tren istasyonu olan Firenze Santa Maria Novella yer alır. Trenle şehirden Roma’ya yaklaşık 1,5 saatte, Milano’ya ise 3 saatte ulaşmak mümkündür. Metro sisteminin bulunmadığı Floransa’da, ATAF toplu taşıma sistemi hizmet vermektedir. Bu otobüs hattı ile şehir merkezi ve şehir merkezi dışındaki birçok bölgeye ulaşım sağlanmaktadır. Floransa şehir merkezinde, ortaçağ mimari yapılarının yer aldığı dar sokaklarda, normalden daha küçük olan ekolojik otobüsler hizmet vermektedir. Şehirde  tek bir hattan oluşan (T1) ve 7,4 km alanda 14 farklı noktaya ulaşımın sağlandığı tramvay sistemi mevcuttur. Florasa’da birçok noktada kolaylıkla taksi bulunabilir. Taksi tarifeleri gece, gündüz ve haftasonu olmak üzere 3 farklı şekilde uygulanmakla birlikte, serviste bagajlar için ekstra ücret alınır.

 

Gezilecek Yerler

Piazza della Signoria: Tarihi şehir merkezinde bulunan Piazza della Signoria, ortaçağdan bu yana şehrin en önemli meydanıdır. Signoria Meydanı, ismini burada bulunan ve Eski Saray (Palazzo Vecchio) olarak bilinen Palazzo della Signoria’dan alır. L şeklindeki meydanda, içinde Floransalı birçok sanatçının eserlerinin sergilendiği, Logia dei Lanzi adında bir heykel galerisi yer alır. Bununla birlikte Piazza della Signoria’da kuşkusuz en çok ilgi gören heykel, Michelangelo’nun ünlü David heykelidir. Palazzo Vecchio’nun önünde bir kopyası bulunan bu eserin orijinali Galleria dell Accademi’da sergilenir. Piazza della Signori’anın ortasında Ammanati tarafından tasarlanan Neptün Çeşmesi yer alır. Signoria Meydanı, yıl boyunca aralarında konser, ralli ve fuarların da bulunduğu sayısız organizasyona ev sahipliği yapar. 

Florence Ponte Vecchio: Floransa’da Arno Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan en eski köprüdür. Köprünün tarihinin Romalılar dönemine dayandığı düşünülmektedir. 1345’te sel nedeniyle olumsuz etkilenen Ponte Vecchio restore edilmiş olup, Floransa’da ortaçağdan günümüze dek ayakta duran tek köprüdür. Sıralı dükkanların yer aldığı köprü, Rönesans döneminde şehrin en önemli altın ve gümüş pazarı olmuştur. Günümüzde de kuyumcuların yer aldığı köprü bu yönüyle de turistlerce ilgi görmektedir.
 

Galleria degli Uffizi : 1560 yılında, Cosimo de Medici zamanında mimar Giorgio Vasari tarafından tasarlanan Uffizi, İtalya’nın en ünlü sanat müzelerinden biridir. Yılda yaklaşık 1,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Uffizi, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Botticelli, Raphael ve Titian gibi Rönesans dönemine ait sanatçıların resim ve heykel yapıtlarına ev sahipliği yapar. 45 odanın bulunduğu müzede, eserler ait olduğu devre göre 13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar kronolojik olarak sıralanmıştır. Müzedeki 1 km’den daha uzun olan ünlü Vassari Corridor, Palazzo Vecchio’ya bağlanır. Koridorun diğer tarafı ise Arno Nehri’ne açılır. Uffizi, Pazartesi günleri kapalı olup, Salıdan Pazara 08.15 – 18.50 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Galleria dell’Accademia: Michelangelo’nun dünyaca ünlü David heykeli burada sergilenmektedir. Koleksiyonlarda yer alan Rönesans ve Gotik döneme ait resimlerin yanısıra, Botticelli’nin, Madonna and Child ve Madonna of the Sea eserleri, müzede öne çıkanlar arasındadır. Galleria dell’Accademia, Pazartesi günleri kapalı olup, Salı – Pazar günleri arası 08.15’ten 18.50’ye kadar ziyaretçilerini ağırlamaktadır.
 

Palazzo Pitti: Floransa’da yer alan en büyük mimari yapılardan biri olan Palazzo Pitti, 1457 yılında Filippo Brunelleschi tarafından tasarlanmıştır. O dönemde Pitti ailesi için inşa edilen saray, günümüzde Palatine Gallery, Royal Apartments, Museo degli Argenti, Gallery of Modern Art, Porcelain Museum ve Costume Gallery olmak üzere çok sayıda eserin sergilendiği müzelere ev sahipliği yapar.  

Restoranlar

Hostaria Del Bricco Adres: 8r Via San Niccolò, 50100 Firenze Tel: +39 055 2345037 

Ristorante Natalino Adres: 17r Borgo Degli Albizi, 50100 Firenze Tel: +39 055 289404 

Alla Vecchia Bettola Adres: 34r Via Luigi Ariosto, 50100 Firenze Tel: +39 055 224158 

Ristorante Piansa Adres: 18r Via Borgo Pinti, 50121 Firenze Tel: +39 055 215864  

Il Micio Adres: Via Frà Bartolommeo, 52 R Florence Tel: +39 055 573257 

2010 Resmi Tatiller 

1 Ocak: Yıl Başı 

6 Ocak: Epiphany 

5 Nisan: Easter Monday 

25 Nisan: St. Mark’s Feast Day 

1 Mayıs: İşçi Bayramı 

29 Haziran: Local Feast Day 

15 Ağustos: Assupmtion of the Blessed Virgin Mary 

1 Kasım: All Saints’ Day 

8 Aralık: Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary 

24 Aralık: Christmas Eve 

25 Aralık: Christmas 

26 Aralık : Boxing Day / St. Stephen’s Day

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: 0039 

Roma Türk Büyükelçiliği: Via Palestro, 28 00185 Rome Tel: +39 06 4941547 – 4469932/33 

Milan Türk Konsolosluğu: Via Larga, 19 Milano Tel: +39 02 5821201 

Polis: 113 – 112

İtfaiye: 115 

Ambulans: 118 

Türkiye’ye nasıl telefon açılır? 00+90+alankodu+telefon numarası

Ana Sayfa | Hakkımızda | Site Haritası | SiteMap | İş Başvurusu | Bize Ulaşın | SSS | Arşiv | Online Danışmanlık
E-bülten | Basında Bilimevi | Arkadışınıza Önerin | Şehir Rehberi
Yurtdışı Eğitim: Dil Okulları | Sertifika | Üniversite | Master | Doktora | İndirimler | Yaz Okulları | Mesleki Dil Eğitimi
Yurtdışı Akademik : Üniversite Öncesi Eğitim | Üniversite Eğitimi | Lisansüstü Eğitim
Yurtdışı Sınavlar : TOEFL | IELTS | GMAT | GRE | SAT
Online Seviye Tespit / Seviye Belirleme Sınavları
Amerika Dil www.amerikadil.com
İngiltere Dil www.ingilteredil.com

Bilimevi RSS Bilimevi Mobil Sürüm Bilimevi'ni Facebook sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Twitter üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Friendfeed üzerinden takip etmek için tıklayınız. Google+
Produced By Bilimevi IT Team

Bu sitenin içeriğinin kopyalanması açık olarak yasaktır.
© Copyright Bilimevi 2003-2014. Tüm Hakları Saklıdır. All Rights Reserved.


Bu sayfa 0.1065 saniyede gösterime hazirlanmistir!

 

Bilgi İstek Formu


Yaz Okulu

Flash Player Kurmanız Gereklidir Lütfen Flash Player
 Buraya Tıklayarak Yükleyiniz.

Dil Okulu


Sosyal Medya

Bilimevi'ni Facebook sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Twitter üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi\ni Friendfeed üzerinden takip etmek için tıklayınız.