Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

03 Eylül 2014


Dil Eğitimi


Akademik


Bilgi Bankası


Kurlar

1 USD2.1712 TL
1 EUR2.8486 TL
1 GBP3.5973 TL
1 CAD1.9931 TL
1 AUD2.0217 TL
1 NZD1.8069 TL

Anket


Site İçi Arama


 

 
 
Bilimevi

Bu Şehirde Bulunan Dil Okulları

NICE -  FRANSA

Asillerin kenti Nice’nin yıldızı 18.yy’da yükselmeye başladı ve o zamandan bu yana Nice seçkinlerin şehri olarak bilinir. Nice’de Fransızca’nın seçkin bir aksanı konuşulmaktadır. Cote D’Azur bölgesinin başkenti olan Nice, Fransa’nın beşinci büyük kentidir. Kültürel ve mimari zenginliğiyle de başdöndüren Nice, Akdeniz’in kıyısında ve Riveria bölgesinin batısında bulunur. Bu kentte birçok tarihi kalıntı, müze ve butik bulabilirsiniz. 17. ve 18. y.y.’a ait tarihi dokusu bozulmamış sokaklarda bulunan kafeler turistlerin uğrak noktasıdır.

Bu kente gelmişken trenle kolayca ulaşabileceğiniz Riviera, Monaco, Cannes ve Antibes’i ziyaret etmenizi öneririz. Ünlü sanatçıların ziyaret ettiği Saint Tropez’yi otobüsler vasıtasıyla ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Tarte Tropezienne adlı geleneksel tatlıyı da tatmanızı öneririz. Gezi listenize Grasse’yi de ekleyebilirsiniz. Grasse Fransız parfümünün ana yurdudur. Ayrıca St. Paul de Vence’in en yüksek tepesinden harika bir manzara izleyebilirsiniz. Bu manzarayı gördükten sonra neden ressamların burayı tercih ettiklerini daha iyi anlayacaksınız.

Nüfus: Nice şehrinin nüfusu yaklaşık 400.000 civarındadır.

Zaman Dilimi: Nice zaman olarak Türkiye’nin 1 saat gerisindedir.

İklim: Nice deniz kenarındaki göz alıcı konumu sebebiyle, akdeniz ikliminin keyfini süren bir şehirdir. Ilıman bir iklimi vardır. Yaz mevsiminin yakıcı sıcaklığı tepelere çok az etki eder. Kış mevsiminde dahi hava güneşli ve ılımandır. Yaz aylarında çok nadir olmakla beraber yılın birçok günü ağır sağanaklar görülebilmektedir.

 

Ocak

Şubat

Mart

Nisan

Mayıs

Haziran

Temmuz

Ort. Mak

13◦C

13◦C

14◦C

16◦C

19◦C

23◦C

26◦C

Ort. Min.

6◦C

6◦C

8◦C

9◦C

13◦C

17◦C

19◦C

Genel

9◦C

9◦C

11◦C

13◦C

17◦C

20◦C

23◦C


 

Ağustos

Eylül

Ekim

Kasım

Aralık

Ort.Mak.

27◦C

24◦C

20◦C

16◦C

13◦C

Ort.Min.

30◦C

17◦C

23◦C

9◦C

6◦C

Genel

23◦C

21◦C

17◦C

12◦C

10◦C

Giyim

Gideceğiniz döneme göre mevsimlik giysiler tavsiye edilir. Genellikle yaz mevsimlerinde yağmur pek görülmez. Ama her ihtimale karşı yanınıza yağmurluk ve şemsiye almanızı öneririz. Bunu yanında sonbahar aylarında yağmurluğunuzu, kış aylarında  ise kalın kıyafetlerinizi almayı unutmayınız.         

Ulaşım:

Nice’teki ulaşımı birkaç başlık altında inceleyeceğiz. Bunlar otobüsler, tramvay, trenler, taksiler, servisler ve son olarak yürüyüş şeklinde olacaktır.

Otobüsler:

Nice şehrinin en bilinen otobüs ağı Lignes d'Azur’dur ve şehrin birçok noktasını birbirine bağlamaktadır. Ödeyeceğiniz bir gidiş ücretiyle Nice’in hemen her tarafını dolaşabileceğiniz gibi aynı zamanda şehrin dışında bulunan alanlara da gidebilirsiniz. Biletler şehrin farklı noktalarında ve otobüslerde satılmaktadır. Tek binişlik seyahat ücreti €1.00’dur. Fakat buna ek olarak bir gün boyunca sınırsız olarak kullanabileceğiniz tarife ise €4’dur. Otobüsler saat 6:00 civarında seferlere başlamakta ve Türkiye’ye göre erken sayılabilecek bir saat olan 19:00’da  sona ermektedir. Eğer Nice’in biraz dışında bulunan bir yeri ziyaret edeceksiniz düzenlenen seferler günde en fazla 3-4’tür ve çoğu da Pazar günler düzenlenmemektedir.

Otobüsler hakkında son olarak önerebileceğimiz bir seçenek ise bir haftalık biniş kartıdır. Eğer bunu havaalanına indiğinizde alırsanız €15 ödersiniz ve ilk binişiniz ücretsiz olur. Bu kartı ayrıca biraz sonra inceleyeceğimiz tramvayda da kullanabilirsiniz.

Tramvay:

2008 yılında hizmete sunulan tramvay, Nice’in birçok yerine ulaşmaktadır. Tek biniş ücreti €1’dur. Otobüslerin aksine tramvay gece yarısına kadar çalışmaktadır. Otobüsler için alacağınız bilet tramvaylarda da geçerlidir.

Trenler:

Nice’te metro hattı bulunmamaktadır. Fakat trenler birçok şehri birbirine bağlamaktadır. İtalya sınırının karşısında yer alan Ventimiglia’dan Cannes, St. Raphael ve Marseilles gibi önemli merkezlere seferler düzenlenmektedir. Devlet demir yolu Nice Gare Ville tren istasyonunu kullanmaktadır ve hemen hemen bütün noktalara seferler düzenlemektedir. Güvenebileceğiniz bir hattır fakat günün belili zamanlarında bilet için uzun kuyruklar olmaktadır. Normal trenlere ek olarak bir de hızlı tren mevcuttur. Hızlı tren Ventimiglia ve Cannes arasında olup gece yarısına kadar çalışmaktadır.

Taksiler:

Taksiler Nice’deki bir diğer ulaşım seçeneğidir. Taksilerin bulundukları merkezler şöyledir: Esplanade Masséna, Promenade des Anglais, Place Garibaldi, Rue Hôtel-des-Postes, Gare SNCF ve Acropolis’dir. Merkez Taksi Riveria (The Central Taxi Riveria) 24 saat hizmet vermektedir. Gece tarifesi akşam 7 ve sabah 7 arasındadır. Taksilerin en güzel yanı ziyaretçiler için şehrin içinde ve havaalanına yönelik standart tarifelerin bulunmasıdır. Örneğin: Havaalanı gün içerisinde 22-28 avro arasında değişmektedir.

Karşılıklı Seferler (Shuttle Services):

Nice havaalanından Nice, Cannes ve Monaco’ya seferler düzenlenmektedir.

Yürümek:

Nice için genellikle en makul yöntemdir. Çünkü çoğu ilgi çekici mekan şehir merkezine yürüyerek ulaşabileceğiniz uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler:

Nice’i ilk defa ziyaret edeceklere birkaç farklı seçenek sunacağız. Bunlardan ilki zamanının çoğunu plajda geçirmeyi planlayanlar için olacak. Nice’de plajların çoğu taşlıdır bu yüzden yanınıza sandaletlerinizi mutlaka almanızı öneririz. Ayrıca denizde derinlik çoğu yerde umulmadık bir şekilde arttığından halk plajlarını tercih etmenizi öneririz. Çünkü buralarda sürekli çalışan can kurtaranlar bulunmaktadır. Bir çok hotelin baktığı Promenade des Anglais güzel bir seçenektir. Cours Seleya denize bakan ve eski Nice’e sınır olan bir bölgede yer almaktadır. Burada pazartesi sabahları ikinci el ürünleri bulabileceğiniz bir pazar kurulmaktadır. Haftanın diğer günleri de çiçek ve meyve gibi ürünleri bulabilirsiniz. Öğleden sonra sokağa çıkarılan masalar ile otantik bir kafe ortamı yaratılmaktadır. Eski Nice’in sonunda Place Garibaldi yer almaktadır. Burada bulunan Cafe le Turin lezzetli deniz ürünleri sunan bir mekandır. Eğer açılana kadar sabredemezseniz hemen köşesinde mutfakta kullandıkarı deniz ürünlerini satan küçük bir tezgah bulabilirsiniz.

Buralara ek olarak eski Nice de diğer bir gezi seçeneğidir. Eski Nice’de tarihi dar sokaklara girerek yokuşlara tırmanmak ve bir süreliğine kaybolmak unutamayacağınız bir deneyim olacaktır. Çünkü L'Escalada’nın da bulunduğu ilgi çekici dükkanlar, hareketli kafeler ve daha onlarca restoran bu sokaklarda yer almaktadır. Eski Nice’in ardından le Chateau’ya yönelebilirsiniz. Le Chateau’nun merdivenleri sizi biraz yorabilir. Fakat çıktığınıza pişman olmayacaksınız çünkü nefes kesen bir manzara sizi bekliyor olacak. Liman (Harbour) da bir diğer seçenektir. Burada harika restoranlar ve cafeler bulunmaktadır. Ayrıca Multimilyonluk yatlar ve Corsica’ya düzenlenen seferler de bulunmaktadır. Liman geceleri daha renkli bir şekle bürünmektedir. Eğer yanınızda yeteri kadar nakit kaldıysa yeni bir yerleşim yeri olan Ave Jean Medecin’ı ziyaret etmenizi öneririz. Burada ünlü moda tasarımcılarnın kendi mağazalarını ve bu ürünleri satan diğer mağazaları da bulabilirsiniz. Ayrıca iyi araştırılırsa uygun fiyatla günlük giysilerde bulabilmeniz mümkündür. Şimdi birkaç mekan önerimiz olacak:

Aus Rendez-vous des Amis: İsminin anlamı Dostluk Şirketi olan bu restoran, Nice şehrinin kıyı kesimindeki kırlık tepelerin birinde bulunmaktadır. Buarada ılık bir havada etkileyici bir peyzajla donatılmış bir ortamda akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Önerebileceiğimiz diğer bir alternatif ise öğle yemeğidir.

Rive Droite: Bu restoran Nice’de ana tiyatro yürüyüş yolu üzerinde bulunmaktadır. Nice’in en iyi restoranlarından biridir. Öğle ve akşam yemekleri için idealdir.

La Petite Provence: Bir kafe olan La Petite Provence normalin dışında kahve ve çay konseptlerine sahiptir. Ayrıca kafenin terasında organik biranızı ve şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Le Paradis: Günlük işlerinize başlamadan önce Fransız kahvaltısının yapılabileceği cafelerin en güzellerinden biridir. Öğle yemeği için de kafenin menüsünden salatayı öneririz.

La Civette du Cours: Bu kafe güzel ve güneşli bir gün için ideal bir mekandır. Yarı açık bir mekandır. Güneş gözlüğünüzü getirmenizi öneririz. Aperatif yiyecekler için uygundur.

Le Liber’tea: Bu kafe Nice şehrinin en popüler kafelerinden biri olup tam bir buluşma adresidir. Eski bir mimariye sahip olan kafenin dışarıda masaları bulunmaktadır.

Müzeler:

Musée Chagall

Müze bütün bir Chaggal koleksiyonunu içermektedir. Koleksiyon Chaggal’ın tablolarına, eskizlere, baskı resimlere ve vitray cam işlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Adres: Ave du Docteur Ménard

Tel: 0493 538 720; Fax: 0493 53 87 39

Cimiez Arkeoloji Müzesi/Musée et Site Archeologiques de Cimiez

Roman Cemenelum bölgesinde yer alan Cimiez geçmiş dönemlere ait aletler, heykeller, seramik, gravür ve sikkeler sunar. Bunlara ek olarak müzenin dışında yine geçmiş döneme ait kazılara ait eki banyo ve yapıları görebilirsiniz.

Giriş ücreti: € 6.70/5.20

Adres: 160 avenue des Arènes

Tel: 0493 815 957; Fax: 0493 81 08 00*

*Eğer ulaşım bölümünde tanımladığımız uzun dönemli otobüs bileti tarifelerinden birini edinirseniz Chagall müzesi ve Cimiez müzesi arasında ücret ödemezsiniz. İki müze arası ücretsizdir.

Giriş ücreti: €4 (Ayın 1. ve 3. Pazarları giriş ücretsizdir.)

Cimiez Monastery and Franciscen Museum

Nice şehrindeki bu müze ziyaretçilerine, 17. yy’daki Fransız yaşam tarzını göstermektedir. Müzenin etrafı geniş bir park ve çiçek bahçeleri ile çevreli olup, enfes bir Paillon vadisi manzarası yer almaktadır.

Adres: Place du Monastére.

Tel: 0493 810 004

Açık olduğu vakitler: 10:00-12.00, 15.00-18.00 Kapalı olduğu günler: Pazar ve bazı tatil günleri

Giriş: Ücretsiz

Lascaris Palace Museum

Bu müzede 17.yy İtalyan ve 18.yy Fransa kültürlerini yansıtan tablolar ve 19.yy’a aitheykel ve tablolar da mevcuttur.

Adres: 33 ave. des Baumettes

Tel: 0493 445 072; Fax: 0493 97 67 07

Açık olduğu vakitler: :100-12.00, 14.00-18.00 Kapalı olduğu vakitler: Pazartesi, bazı tatil günleri

Giriş Ücretleri: €4/2050; (Ayın 1. ve 3. Pazarları giriş ücretsizdir.)

Massena Sanat ve Tarih Müzesi/Massena Art and History Museum

Burası sanat ve tarih müzesidir. Müzede yer alan enfes tablolar, mobilyalar, silahlar ve diğer tarihi eşyalar ziyaretçilerine Nice Piémont bölgesinin geçmişini en güzel şekilde tasvirlemektedir.

Adres: 35 Promenade des Anglais; 65 rue de France

Tel: 0493 881 134; Fax: 0493 82 39 79

Açık olduğu vakitler: 2 Mayıs - 15 Ekim, 10.00-18.00; 16 Ekim – 30 Nisan, 10.00 – 17.00;

Kapalı olduğu vakitler: Salı ve bazı tatil günleri

Giriş ücreti: €6/4.00 (Ayın 1. ve 3. Pazarları giriş ücretsizdir.)

Para Birimi:

Fransa’nın para birimi Euro’dur. Kullanılan bozuk paralar 1, 2, 5, 10, 20, 50 cent ve EUR1 ve EUR2’dir. 1 Euro 100 cent’den oluşur.

Önemli Telefonlar

Ülke kodu: 33

Türk konsolosluğu: 16 Avenue de Lamballe 75016 Paris

Tel: (1) 4524 5224

Polis: 17

İtfaiye: 18

Ambulans: 17-0115 ya da 43 78 26 26

SOS Help (İngilizce dilindedir):  +33 01 46 21 46 46

Türkiye’ye Telefon Nasıl Açılır?:

00+90+alankodu+telefon numarası

Banka ve Dükkanların Açık Olduğu Saatler:

Bankalar: Hafta içi her gün 8:30-16:00, 9:00-17:30

Müzeler: 9:30-17:30 haftaiçi 1 gün dışında (Pazartesi veya Salı.

Dükkanlar: Büyük mağazalar 9:00-20:00 Diğer dükkanlar 9:00-19:00

Elektrik:

Fransa’da standart elektrik voltajı Türkiye’de olduğu gibi 220V’tur ve 2 girişli priz kullanıldığından yanınızdaki elektrikli aletleri kullanmanız için adaptöre gerek yoktur.

Sigara:

Fransa’da hastane, havaalanı, tren istasyonları, okul, ofis ve alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlarda sigara içmek yasaktır.

Resmi tatiller:

1 Ocak Yılbaşı

Mart sonu ya da Nisan başı Paskalya (Pazar), Paskalya (Pazartesi)

1 Mayıs Bahar Bayramı – İşçi Bayramı

8 Mayıs Zafer Bayramı

Mayıs Paskalyadan sonraki 40. gün) Miraç Günü

Paskalyadan sonra 7. Pazar, Beyaz Pazar

Paskalyadan sonraki 8. Pazartesi Beyaz Pazartesi

14 Temmuz Bastille Günü

15 Ağustos Dini Bayram

1 Kasım kutsallar günü

25 Aralık Noel

Ana Sayfa | Hakkımızda | Site Haritası | SiteMap | İş Başvurusu | Bize Ulaşın | SSS | Arşiv | Online Danışmanlık
E-bülten | Basında Bilimevi | Arkadışınıza Önerin | Şehir Rehberi
Yurtdışı Eğitim: Dil Okulları | Sertifika | Üniversite | Master | Doktora | İndirimler | Yaz Okulları | Mesleki Dil Eğitimi
Yurtdışı Akademik : Üniversite Öncesi Eğitim | Üniversite Eğitimi | Lisansüstü Eğitim
Yurtdışı Sınavlar : TOEFL | IELTS | GMAT | GRE | SAT
Online Seviye Tespit / Seviye Belirleme Sınavları
Amerika Dil www.amerikadil.com
İngiltere Dil www.ingilteredil.com

Bilimevi RSS Bilimevi Mobil Sürüm Bilimevi'ni Facebook sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Twitter üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Friendfeed üzerinden takip etmek için tıklayınız. Google+
Produced By Bilimevi IT Team

Bu sitenin içeriğinin kopyalanması açık olarak yasaktır.
© Copyright Bilimevi 2003-2014. Tüm Hakları Saklıdır. All Rights Reserved.


Bu sayfa 0.1126 saniyede gösterime hazirlanmistir!

 

Bilgi İstek Formu


Yaz Okulu

Flash Player Kurmanız Gereklidir Lütfen Flash Player
 Buraya Tıklayarak Yükleyiniz.

Dil Okulu


Sosyal Medya

Bilimevi'ni Facebook sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Twitter üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi\ni Friendfeed üzerinden takip etmek için tıklayınız.