Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

21 Ağustos 2014


Dil Eğitimi


Akademik


Bilgi Bankası


Kurlar

1 USD2.1719 TL
1 EUR2.8865 TL
1 GBP3.6214 TL
1 CAD1.986 TL
1 AUD2.0229 TL
1 NZD1.8218 TL

Anket


Site İçi Arama


 

 
 

                                                        ZÜRİH – İSVİÇRE

Zürih İsviçre’nin en büyük kentidir. Bir gölün kenarında kurulmuştur ve çevresinde ormanlarla kaplı tepeler bulunmaktadır. Şehrin yüzölçümü 92 km’dir ve bunun 22 km’sini ormanlar oluşturmaktadır. İsviçre’nin başkenti Bern’dir fakat bazen İsviçre’nin kültürel başkenti olarak da adlandırılan Zürih 2006 verilerine göre Avrupa’nın en yaşanabilir şehridir. Aynı zamanda Avrupa’nın eknomik alt yapısı en güçlü şehridir. Avrupa’daki şehirlere yönelik pahalılık sıralamasında üçüncü sırada almaktadır.

Nüfus: 1.68 milyon

Zaman Dilimi: Kış saati: GMT +1                      Yaz Saati: GMT +2

İklim: Köppen iklim sınıflamasına göre Zürih nemli karasal iklime sahiptir ve 4 mevsimi yaşamaktadır. Yazları en yüksek sıcaklık 21◦C-24◦C ve en düşük 10◦C-12◦C’dir. Kış mevsimleri ise -4◦C ve 5◦C arasında değişmektedir. Sonbahar ve ilkbaharda hava soğuk ve ılık arasında değişiklik göstermektedir. Sıcaklık yaz mevsiminde bazen 25◦C’yi aşmaktadır. Yıllık yağış oranı 1,102 mm’dir. Yaz mevsiminin yağış oranı daha fazladır.

Ulaşım: Zürih’te ulaşımı birkaç başlık altında inceleyeceğiz.

Toplu Taşıma: Zürih’te toplu taşıma iki kurum tarafından yönetilmektedir. Bunlar Zürih Ulaşım Otoritesi (VBZ) ve Büyük Zürih Ulaşım Sistemi (ZVV)’dir. Modern tramvay, otobüsler ve S-Bahn sabah 5.30’dan gece yarısına kadar işlemektedir. Tren istasyonları, tramvay ve otobüs duraklarında yer alan bilet makinelerinin üstünde ingilizce kullanma kılavuzları mevcuttur. İhtiyacınız olan yalnızca bir bilettir. Biletlerde bölgelere göre ücretlendirme uygulanmaktadır. Bir ya da birkaç bölgeye yönelik bilet almanız mümkündür. Biletler toplu taşıma araçlarına binilmeden önce alınmalıdır. Biletleri tramvay ve otobüs duraklarında bulabilirsiniz. Aldıktan sonra biletinizi onaylatmanız gerekmektedir. Çünkü araçlarda görevliler farklı zaman aralıklarında bilet kontrolü yapmaktadır. Eğer onyalatmazsanız 60 isviçre frankı ceza ödemeniz gerekmektedir. 

Taksi: Telefonla çağrılabilir ya da taksi duraklarından bulunabilir. Yol üstünde taksiye el etmek genelde işe yaramaz. Araçlarda taksimetre çalışmaktadır ve bahşiş de ücrete dahildir. Valiz ücreti, ekstra yolcu ve bekleme süresi ücrete tabidir.  Şu numaralardan taksi çağırabilirsiniz: 044 222 2222, 044 444 4444 or 044 777 7777. Ayrıca engelliler için de taksi mevcuttur: (01 272 4242) 

Demiryolu: Zürih dünyanın en düzenli, hızlı ve dakik demir yolu ulaşım ağlarından birisine sahiptir. Şehrin her köşesine trenle ulaşmak mümkündür. Birinci ve ikinci sınıf trenler belli aralıklarla hareket etmektedir. Saat başı başka şehirlerarası tren bulmak mümkündür. Trenlerin gitmediği yerlere sarı renkli otobüsler gitmektedir. Tren biletini alan kişi son varacağı noktaya trenle ulaşamıyorsa trenden indiği noktadan bilet almadan bu otobüsleri kullanabilir. Trenlerin ulaşmadığı hemen her köye bu otobüslerle gidilebilir. Tarifeler ve ücretlendirme için İsviçre Federal Demiryolları (Swiss Federal Railways) sitesi kaynak olarak kullanılabilir.

Zürih Havaalanı: Zürih havaalanı kendi tren istasyonuna sahiptir. Zürih ana istasyonundan ve havaalanından trenler saat başı hareket etmektedir. Arabalar 45 dakikada giderken trenle süre 10 dakikaya kadar inmektedir.

Vapur: Vapurlar gölün iki tarafını da şehre bağlamaktadır. Meilen ve Horgan hattında bir arabalı vapur da çalışmaktadır. Kalabalık saatlerde en makul ulaşım seçeneklerinden biridir.

Bisikletler: Bisikletler Zürih ana istasyonundan yıl boyunca ücretsiz olarak kiralanabilir. Mayıs ve Ekim aylarında da belli istasyonlardan kiralanabilir.

Gezilecek Yerler: Bir tabloyu andıran Zürih gölü aynı zamanda şehre adını da kazandırmıştır. Göl yaz aylarında üzerinde yüzen kuğular ve ördeklerle hoş bir manzara sunarken, kış mevsiminde tamamen kendi sessizliğinin içinde başka dünyalara çağırır insanı. Ulaşım bölümünde bahsettiğimiz vapur ve motorlar ile gölde aynı zamanda bir tura da çıkabilirsiniz. Limanlarda bulunan restoranlar tura çıkanlar için çok uygundur.

İsviçre’nin ulusal yemeği “fondü“dür. Dört tür peynir, beyazşarap, isviçre içkisi olan kirş, mısır unu ve sarımsak bir tencerede eritilip kaynamasına izin verilmeden bir ispirto ocağının üstünde yemek masasına taşınıyor. Uzun saplı iki dişli çatalların ucuna takılan küçük ekmek parçaları batırılarak yeniyor. Fondü’nün de birçok lokanta ve restorana göre birçok türü etlisi, tavuklusu vardır.

Zürih katedrali 8. yy’dan inşaa edilmiştir ve şehirde tarihi mekanlardan sadece bir tanesidir. Kent merkezinde üç kilise yükselmektedir. Bunlar sırasıyla, şehrin her yerinden görünen Grossmünster, saat kulasindeki vitraylı camı Marc Chagal tarafından yapılan Fraumünster ve Avrupa’nın en büyük duvar saatine saatine sahip St. Peter’dir. Zürih’te adım başı birçok heykelle karşılaşabilirsiniz. Bu heykeller de daha çok çeşmelerin başında bulunmaktadır. Özellikle caddelerde bulunan heykeller şehre otantik bir hava vermektedir.

Zürih’te evler size çok şey anlatmaktadır. 200-300 yıllık binalar sanki yeni yapılmışçasına oldukça bakımlı ve özenlidir. Birçok bilim adamı ve sanatçının yaşadığı evler müzeye çevrilmiştir.

Kentin alışveriş merkezi Bahnofstrasse birçok ünlü markayı bulabileceğiniz ve saatlerinizi harcayabileceğiniz bir mekandır. Limmat nehrinin doğu kıyısında yalnızca yayalara açık olan Niedorf sokağı İstanbul’daki Ortaköy’ü anımsatmakta olup bir yanda müzisyenler, ressamlar diğer tarafta kahveler, lokantalar ve barlar bulunmaktadır. Bu sokakta yürürken, onu kesen Spielgrasse’yi bulursanız, 14 numarada Lenin’in kaldığı evi görmeniz de mümkün. Bu sokağın sonunda karşınıza Grosmünster çıkıyor ve biraz daha yürürseniz opera binasını görebilirsiniz. Nehrin batı kıyısı kentin mali kuruluşları ve ticaret merkezlerini barındırmaktadır. 

    

Museum Langmatt

Corot ve Boudin’den başlayıp Degas, Monet, Renoir, Pissaro ve Van Gogh’a uzanan bir koleksiyona sahip müze aslında bir aileye aittir.

Açılış Saatleri: 1 Mart-30 Kasım: 14:00-17:00 (Salı-Cuma), 11:00-17:00 (Cumartesi-Pazar)

Adres: Römerstrasse 30, 5400 Baden, Tel. +41 (0)56 200 86 70

Havacılık Müzesi, Flieger Museum

Burası JUAir’ın JU-52 adlı iki uçağına ev sahipliği yapmaktadır. Eğer Aunt Ju ile bir uçuş denemesi yapmak istiyorsanız, yerinizi erkene ayırtmanızı öneririz. Burada ayrıca havaalanın işleyişini izleyebileceğiniz bir restoran da bulunmaktadır.

Açılış Saatleri: 13:30-17:00 (Salı-Cuma), 9:00-17:00 (Cumartesi),

13:00-17:00 (Pazar), Müze Pazartesi günleri ve resmi tatillerde kapalıdır.

Adres: Fliegermuseum, 8600 Dübendorf, Tel. +41 (0)1 823 23 24

Kyburg Kalesi Müzesi

Töss nehrinin üst kısmında bulunan müze aslında 800 yıllık geçmişe sahip bir kaledir. Seneler öncesindeki hayatı görme imkanı bulabileceğiniz bir mekandır. Mahkeme salonları, kiler, tavan arası ve zindanları ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Museum Schloss Kyburg, 8314 Kyburg
Tel. +41 (0)52 232 46 64

Villa Flora Winterhur

19. ve 20. yy’a ait Fransız ressamların eserlerini görebileceğiniz bir müzedir. Müzenin mimarları Rittmeyer ve Furrer içeriğe uygun otantik bir mekan yaratmışlardır.

Açılış Saatleri: 14:00-17:00 (Salı-Cumartesi), 11:00-15:00 (Pazar), Pazartesi günleri kapalıdır.

Adres: Vila Flora-Sammlung Hahnloser, Tösstalstrasse 44, 8400 Winterthur
Tel. +41 (0)52 212 99 66


Para Birimi: İsviçre frankı ülkenin para birimidir. Uluslar arası para kodu CHF’dir. Tedavülde dolaşan banknotlar 10, 20, 50, 100, 200 ve 1000 franklık banknotlardır. Piyasada sıklıkla kullanılan madeni paralar; 5, 10, 20 santim ve ½, 1, 2 ve 5 franklık madeni paralardır. Piyasada daha az kullanılan ancak tedavülde olan madeni para 1 santimdir. Alışverişler sırasında Euro para biriminden değerleri de listelerde görebilirsiniz. Bazı yerler Euro olarak ödeme kabul ederler. Visa, Master, American Express gibi kredi kartlarını hemen her yerde kullanabilirsiniz. Paranızı yerel birime çevirmek için en uygun kur oranlarını bankalarda bulabileceğiniz gibi, tren istasyonları, havaalanları ve otellerde de bu hizmeti bulabilirsiniz.

Önemli Telefonlar

Ülke kodu: +41

İsviçre Türk Konsolosluğu: Weinbergstrasse 65, 8006 Zurich

Telefon: 044 368 29 00 Faks: 044 368 29 19

Polis: 117

Ambulans: 144

İtfaiye: 118

Helikopterle Kurtarma Ekibi: 1414

Bankalar: Zürih’te bankalar 9:30-16:30 arasında çalışmaktadır.

Elektrik: 220 Volt 50 Hz. Prizler üç girişli kullanılmasına rağmen ikili fişlere de uyum sağlamaktadır.

Resmi Tatiller:

1 Ocak, Yeni yıl

2 Ocak, Berchtold Günü

2 Nisan, Good Friday
(Paskalyadan önceki Cuma)

5 Nisan,  Paskalya

13 Mayıs Ascension (Miraç)

24 Mayıs, Whit Pazartesi

1 Ağustos, Milli Tatil

25 Aralık, Noel

25 Aralık, Boxing Day

26 Aralık, Boxing Day

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Site Haritası | SiteMap | İş Başvurusu | Bize Ulaşın | SSS | Arşiv | Online Danışmanlık
E-bülten | Basında Bilimevi | Arkadışınıza Önerin | Şehir Rehberi
Yurtdışı Eğitim: Dil Okulları | Sertifika | Üniversite | Master | Doktora | İndirimler | Yaz Okulları | Mesleki Dil Eğitimi
Yurtdışı Akademik : Üniversite Öncesi Eğitim | Üniversite Eğitimi | Lisansüstü Eğitim
Yurtdışı Sınavlar : TOEFL | IELTS | GMAT | GRE | SAT
Online Seviye Tespit / Seviye Belirleme Sınavları
Amerika Dil www.amerikadil.com
İngiltere Dil www.ingilteredil.com

Bilimevi RSS Bilimevi Mobil Sürüm Bilimevi'ni Facebook sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Twitter üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Friendfeed üzerinden takip etmek için tıklayınız. Google+
Produced By Bilimevi IT Team

Bu sitenin içeriğinin kopyalanması açık olarak yasaktır.
© Copyright Bilimevi 2003-2014. Tüm Hakları Saklıdır. All Rights Reserved.


Bu sayfa 0.1799 saniyede gösterime hazirlanmistir!

 

Bilgi İstek Formu


Yaz Okulu

Flash Player Kurmanız Gereklidir Lütfen Flash Player
 Buraya Tıklayarak Yükleyiniz.

Dil Okulu


Sosyal Medya

Bilimevi'ni Facebook sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi'ni Twitter üzerinden takip etmek için tıklayınız. Bilimevi\ni Friendfeed üzerinden takip etmek için tıklayınız.